Den tidligere OB-forsvarsspiller Daniel Høegh var i sæsonen 2017/18 holdkammerat med Martin Ødegaard i Heerenveen, og de to skandinaver knyttede hurtigt tætte bånd.
Det fortæller Høegh i et interview med TV 2 Sport, hvor det også fremgår, at de to stadig taler sammen, selvom Ødegaard i dag er i Real Sociedad.
Daniel Høegh er samtidig overbevist om, at Ødegaard på et tidspunkt kommer til Real Madrid, som ejer ham, og spiller fast.
- Han har det, der skal til. Oprigtigt. I starten var jeg lidt kritisk. Man kunne godt se, at han kunne, men det kom ligesom ikke 'ud' – det var det med slutproduktet, siger Høegh til TV 2 Sport.
- Nu har han fået lagt på, og jeg kan slet ikke se, hvorfor han ikke skulle gå hele vejen og ende med at spille fast for Real Madrid. Han skal have tid, og så skal han tage de her mindre skridt.
- Hans personlighed kræver stadig tryghed og lidt nursing, hvis man kan sige det på den måde. Det tror jeg også, han ville være enig i, siger Daniel Høegh.
Martin Ødegaard har spillet 11 kampe for Real Sociedad i denne sæson, og det er der kommet to mål og tre assists ud af. Lige nu bøvler han med en skade.


Heerenveen
Real Sociedad
Real Madrid
Æresdivisionen
La Liga
































