2026-05-08 23:12:47

Millwall snydt for sen sejr i første playoffkamp

Millwall havde bolden i nettet i de døende minutter af første playoff-semifinale mod Hull, men målet blev underkendt og kampen sluttede 0-0.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Championship - første semifinale

FT

HUL

0 - 0

MIL

Ræset mod at finde den tredje og sidste oprykker fra The Championship til Premier League er i fuld gang, og fredag aften gik det første gang løs.

Det gjorde det mellem Hull og Millwall, som i Hull skulle udkæmpe den første semifinale før returen i London i næste uge.

Det var fra start en kamp, hvor begge hold forsøgte at komme på tavlen, og det lykkedes Mohamed Belloumi at ramme stolpen for Hull.

Artiklen fortsætter efter billedet

Championship -Millwall snydt for sen sejr i første playoffkamp
Foto: Matthew Childs/Reuters/Ritzau Scanpix

Camiel Neghli gjorde ham kunsten efter ved at træffe overliggeren senere i opgøret for Millwall.

Til allersidst havde Ryan Leonard bolden i nettet, men dommeren fløjtede for et frispark i situationen, selvom et potentielt VAR-tjek måske havde vurderet, at de to spillere var lige gode om at hive i trøjerne.

Uagtet blev målet underkendt, og de to klubber mødes på mandag på The Den med 0-0 og alt at spille for.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Championship - første semifinale

FT

HUL

0 - 0

MIL

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce