



Søndag var der disket op til det, der plejer at være en særdeles medrivende fodboldkamp, da AGF tog imod FC København i Aarhus.
De kriseramte værter var på jagt efter sæsonens første sejr, og David Nielsen kunne glæde sig over at have Patrick Mortensen tilbage i startopstillingen. Han var en af tre nye hos AGF, der bænkede Oliver Lund, Jon Dagur Thorsteinsson og Gift Links i forhold til senest.
For FCK var Jonas Wind og Carlos Zeca tilbage i startopstillingen, hvilket sendte Lukas Lerager på bænken. Kamil Wilczek var helt ude, da han var ude for et uheld til træning lørdag, berettede FCK.
Pragtmål af Daramy og ny Pep Biel-kasse
Kampen fik en ganske livlig indledning, og blandt andet var Victor Kristiansen uhyre tæt på at score til 1-0 efter syv minutter. Tæt på målet i det lille felt faldt bolden ned til ham, og venstrebacken sparkede på mål, men en liggende Patrick Mortensen blev ramt i hovedet, så bolden fløj over mål.
AGF kom efter FCK's gode tilbud bedre med, og det tvang FCK-forsvareren David Khocholava til at rydde op i et par omgange.
Artiklen fortsætter efter billedet

Siden gik der lidt stilstand i kampen, men efter 21 minutter scorede brandvarme Mohamed Daramy et henrivende mål.
Han fik bolden på kanten af feltet lidt til venstre for midten. Først driblede han sig fri med et hurtigt fodskift, inden han ordnede Albert Grønbæk i en fysisk duel. Det gav Daramy plads til at afslutte, og den unge FCK'er hamrede til bolden, der fløj i mål til 1-0.
Frem mod pausen havde AGF en god periode, men det blev ikke til de helt store chancer for værterne.
Anderledes skarpe var FCK, og i overtiden af halvlegen brændte først Jens Stage en stor chance på Jesper Hansen, der reddede flot.
Men det skulle alligevel blive til 2-0, for Kevin Diks viste sine offensive kvaliteter og driblede forbi AGF's Eric Kahl i feltet. Den tidligere AGF'er lagde bolden skråt bagud i feltet, hvor spanske Pep Biel kom alene på bolden og sparkede første gang med højrebenet.
Afslutningen strøg i mål, og så var FCK yderligere foran, mens Pep Biel kunne gå til pause velvidende, at han nu har scoret fire kampe i træk
AGF-reducering og ny Biel-kasse
Efter pausen trykkede AGF godt på, men som i første halvleg var det som om, at det ikke blev til chancer, for FCK'erne fik stoppet det på bagerste linje.
I den anden ende var Daramy og Biel kilde til uro hos AGF et par gange, og Biel missede efter 56 minutter en god chance.
Det betød, at AGF kunne løbe ned i den anden ende, hvor værterne tilkæmpede sig et straffespark, da en afslutning ramte Nicolai Boilesen på armen.
Patrick Mortensen stod overfor sin tidligere holdkammerat Kamil Grabara, og han sparkede stensikkert 1-2-reduceringen i mål, da Grabara blev sendt til den modsatte side.
Men bedst som AGF'erne kunne dufte et comeback, så viste FCK på ny skarpheden.
Minuttet efter reduceringen angreb FCK som så ofte over venstresiden, hvor den unge back Victor Kristiansen rundede Sebastian Hausner og lagde bolden fladt ind foran mål. Her kom Biel igen på bolden, og med et inderside satte han 3-1-scoringen sikkert i mål.
AGF gav dog ikke op, og David Nielsens tropper pressede fremad i en kamp, der havde masser af dueller.
Efter godt 70 minutter opstod en noget kuriøs situation, da kampdommer Jakob Sundberg måtte forlade banen med en skade og erstattes af fjerdedommer, hvilket gav et ophold i spillet.
Mod slutningen skiftede begge lejre ud, og kampen virkede noget sat, da FCK-defensiven fik holdt AGF fra fadet.
Selv om der var ti minutters overtid, så skulle det ikke lykkes AGF'erne at få reduceret, og derfor endte det altså 3-1 til FCK i Aarhus.
Dermed er AGF fortsat uden sejr i sæsonen og er på to point efter fem runder. FCK er nummer tre i Superligaen med 11 point – to point op til førerholdet Randers FC.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AGF
FC København
3F Superliga


































