2026-01-30 20:10:51

De Zerbi vil blive i Marseille: Vi har talt ud

Roberto De Zerbi slår nu fast, at han gerne vil være træner for Marseille. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Ligue 1 - 20. runde

FT

PAR

2 - 2

MAR

Der sker ting og sager i Marseille.

Torsdag forlød det i Foot Mercato, at Roberto De Zerbi havde bedt Marseille-ledelsen om lov til at stoppe i jobbet som cheftræner for klubben.

Det var dog ikke tilfældet, siger italieneren: 

- Jeg er her stadig, og jeg sidder klar foran jer. Det er sandheden, siger De Zerbi på et pressemøde fredag ifølge Get French Football News.

De Zerbi fortsætter:

- Jeg var træner for Marseille før, og det er jeg fortsat. Jeg tror på, at jeg har styrken til at blive her i klubben i en seks/syv sæsoner. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Ligue 1 -De Zerbi vil blive i Marseille: Vi har talt ud
Foto: Yasser Al Zayyat/AFP/Ritzau Scanpix

- Jeg har talt ud sammen med Medhi Benatia (Marseille-sportsdirektør, red.) og Pablo Longoria (Marseille-præsident, red.). 

- Vi satte os sammen for at finde den bedst mulige løsning. Nederlaget til Brugge var også til dels min fejl, siger De Zerbi. 

Historierne om den 46-årige italieners mulige afgang kom i kølvandet på Marseilles kamp onsdag aften. 

Her tabte franskmændene med 0-3 til Club Brugge, hvilket krydret med en vanvittig Benfica-scoring endte med at sende Marseille ud i CL-mørket.

De Zerbi har været Marseille-træner siden sommeren 2024.

Marseille indtager i skrivende stund tredjepladsen i den bedste franske række med 38 point efter 19 spillerunder.  

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Ligue 1 - 20. runde

FT

PAR

2 - 2

MAR

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce