2026-02-17 23:07:05

Dortmund tog første stik efter drømmestart

En scoring efter kun tre minutter gjorde, at Dortmund fik en drømmestart mod Atalanta i Champions League. BVB endte med at vinde 2-0.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - første 1/16-finale

FT

DOR

2 - 0

ATA

3'
10
Serhou Guirassy
Mål
42'
20
Maximilian Beier
Mål

Dortmund er et skridt tættere på at gå videre fra Champions League-playoff-runde.

Tirsdag aften kunne BVB-mandskabet juble over en vigtig sejr, da Atalanta blev besejret med 2-0, og det skyldes blandt andet en sand drømmestart.

Efter kun tre minutter af kampen kunne Serhou Guirassy heade værterne foran med 1-0 efter et fremragende indlæg fra Julian Ryerson.

Guirassy ville også lege med i oplæggerens rolle, og det lykkedes han med, da han serverede bolden for Maximilian Beier lige inden pausen.

Artiklen fortsætter efter billedet

Champions League -Dortmund tog første stik efter drømmestart
Foto: Leon Kuegeler/Reuters/Ritzau Scanpix

Guirassy blev sendt i dybden, hvor angriberen formåede at komme i feltet og smide bolden på tværs til Beier, og så var Dortmund foran med 2-0.

Dermed fik Dortmund det bedste udgangspunkt inden returopgøret i Bergamo den 25. februar.

Serhou Guirassys lynscoring kan ses i videoen øverst i artiklen.

Podcast Cover

Dansk oprejsning i Europa

Hattrick | Afsnit 164

Efter en jammerlig første uge for de danske hold i Europa, slog AGF, FCK og FCN tilbage i denne uge, mens FCM skuffede på ny. Vi ser nærmere på koefficientregnskabet.

Læs mere
-17:37

Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - første 1/16-finale

FT

DOR

2 - 0

ATA

3'
10
Serhou Guirassy
Mål
42'
20
Maximilian Beier
Mål
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce