




På Johan Cruijff Arena i Amsterdam var der her til eftermiddag noget af et brag på programmet i Æresdivisionen.
Det store derby, De Klassieker, løb af stablen, hvor værterne fra Ajax tog imod deres store rivaler fra Feyenoord med danske Jacob Rasmussen siddende på bænken.
Ikke nok med at der var tale om et derby, så var det også et vaskeægte topopgør mellem ligaens nummer et og to.
Blot tre point var der mellem de to rivaler med Ajax som det jagtende hold, og hovedstadsklubben kunne med en sejr rykke over Feyenoord, der ikke har tabt en kamp i det nye år.
Det var udeholdet, der chokerede Ajax-mandskabet efter blot fem minutter, da Santiago Tomas Gimenez blev spillet helt fri inde foran mål og sikkert sparkede Feyenoord i front.
Ajax vågnede hurtigt op efter den tidlige scoring, og de fik også udlignet efter 17 minutter.
Artiklen fortsætter efter billedet

Dusan Tadic sendte et hjørnespark til bagerste stolpe, hvor Edson Alvarez kom farende og bragede den ind til 1-1.
Hjemmeholdet kom også foran 20 minutter senere. Her var det Tadic, der modtog kuglen fra Steven Bergwijn og fladt sendte Ajax i front og midlertidigt op på en førsteplads i ligaen.
Feyenoord kom styrket ud til anden halvleg, og det udmøntede sig efter 52 minutter.
Her kom Alireza Jahanbakhsh igennem på højrekanten og sendte et hårdt fladt indlæg ind i fødderne på Sebastian Szymanski, der fra kort afstand kanonerede udligningen ind.
Kampen bølgede frem og tilbage, og det hele lignede, at de to mandskaber skulle dele pointene.
Men med tre minutter tilbage af den ordinære tid sendte Lutsharel Geertruida Feyenoord-mandskabet i ekstase, da han med hovedet scorede til 3-2.
Med sejren er Feyenoord seks point ned til Ajax på andenpladsen.

Ajax
Feyenoord
Æresdivisionen

























