2021-01-04 12:54:50

Ebbe Sand afviser: Har ikke hørt fra Schalke

Ebbe Sand er angiveligt en kandidat til jobbet som sportsdirektør i Schalke 04, men det job har han ikke hørt om, siger danskeren til Ekstra Bladet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Schalke 04 menes at være på jagt efter en ny sportsdirektør, og ifølge tyske Sky er Ebbe Sand i spil til den stilling.

Mediet skriver, at der har været dialog imellem Schalke og Ebbe Sand om jobbet, men den historie afviser hovedpersonen.

- Jeg har intet hørt fra klubben i forhold til jobbet som sportsdirektør, siger Ebbe Sand til Ekstra Bladet.

Ebbe Sand, der fra 1999 til 2006 scorede 103 kasser i 282 kampe for Schalke, lægger ikke skjul på, at han er ked af at se klubben i sin nuværende forfatning.

Schalke ligger sidst i Bundesligaen med sølle fire point efter 14 kampe, mens det sammenlagt ikke er blevet til en eneste sejr i de seneste 30 ligakampe.

Ebbe Sand arbejder i dag som angrebstræner for det danske landshold.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce