2026-04-20 06:32:38

Efter kæmpe konflikt: Lukaku tilbage i Napoli

Efter en lang konflikt mellem Romelu Lukaku og hans klub Napoli, er belgieren søndag vendt tilbage til byen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 34. runde

FT

NAP

4 - 0

CRE

Napoli og Romelu Lukaku har længe været uvenner.

Uenighed om, hvor genoptræningen af angriberens skade skulle finde sted, har ført til udelukkelse og flere konsekvenser for belgieren.

Da Romelu Lukaku meldte afbud til det belgiske landshold i seneste landsholdstermin, mente Napoli at han skulle tilbage til Italien for at pleje sin skade.

Belgieren handlede dog på egen hånd og valgte at blive i Belgien, da han mente, at det var bedst, hvis han skulle blive klar igen.

De to parter har ikke fundet en løsning, men nu tager Romelu Lukaku et skridt for at råde bod på konflikten.

Artiklen fortsætter efter billedet

Serie A -Efter kæmpe konflikt: Lukaku tilbage i Napoli
Foto: Alessandro Garofalo/Reuters/Ritzau Scanpix

Han vendte nemlig ifølge CalcioNapoli24 tilbage til Napoli søndag aften, hvor han dog meget konsekvent ikke ønskede at kommentere på sagen til de fremmødte journalister.

Mandag skulle der så være mulighed for at møde mellem Romelu Lukaku, Antonio Conte og resten af Napoli-ledelsen, for at finde ud af, hvordan de genopretter det lige nu ødelagte forhold.

Romelu Lukaku har været ude det meste af sæsonen med en muskelskade. 

Han har blot været med i syv kampe.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 34. runde

FT

NAP

4 - 0

CRE

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce