2024-03-22 11:04:06

Efter otte år: Jakob Busk forlader Union Berlin

Jakob Busk forlader Union Berlin til sommer ved kontraktudløb efter otte år i klubben.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 27. runde

FT

FRA

0 - 0

UBE

Union Berlin bliver til sommer en dansker fattigere.

Jakob Busk forlader således den tyske klub efter otte år, når hans kontrakt udløber til sommer.

- Da jeg kom til Union i 2016, havde jeg aldrig forestillet mig, at Berlin kunne blive mit hjem. Jeg har haft mange op- og nedture sportsligt, men jeg har også været meget heldig at få lov at opleve alt med denne klub, siger Busk.

- Oprykningen til Bundesligaen og deltagelsen i Champions League var utroligt. Jeg har også fundet venner og fået min anden familie hernede.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Efter otte år: Jakob Busk forlader Union Berlin
Foto: Imago/Ritzau Scanpix

Jakob Busk har spillet 57 kampe for Union Berlin.

30-årige Busk har en fortid i FC Københavns ungdomsafdeling, og han nåede også syv førsteholdskampe for klubben. Han har derudover spillet for AC Horsens og Sandefjord.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 27. runde

FT

FRA

0 - 0

UBE

Annonce

9 kommentarer

Se kommentarer
Annonce