FC København måtte se bort fra Mohamed Elyounoussi i tirsdagens Champions League-opgør mod Dortmund.
I den forbindelse fortalte Jacob Neestrup, at FC København ikke ville tage risikoen med den norske profil på grund af situationen i 3F Superligaen, hvor løverne i skrivende stund har seks point op til AGF på førstepladsen.
Nu er der imidlertid gode nyheder fra de danske mestre.
Efter fredagens træningspas fortæller Neestrup således til Bold, at den 31-årige profil gerne skulle være fit for fight igen.
- Elyounoussi trænede fuldt med i dag, så han skulle gerne være klar.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi har været ramt af lidt sygdom, så jeg vil først give en fuld status i morgen, men Elyounoussi skulle meget gerne være helt klar til søndag.
- Han har i hvert fald haft to fulde træningspas efter Dortmund-kampen, lyder det fra Neestrup.
Robert Silva missede ligeledes tirsdagens opgør mod den tyske storklub og er stadig tvivlsom til weekenden, fortæller FCK-chefen yderligere.
Løverne har blot vundet én ud af de seneste fem kampe i landets bedste række og indtager i skrivende stund fjerdepladsen.
Søndagens opgør mod Viborg FF bliver sparket i gang klokken 18:00.

Kan FCK spille i Brøndby?
Hattrick | Afsnit 19Ingen finalister må have hjemmebane i pokalfinalen, men kan FCK så spille i Brøndby, eller skal opgøret til Jylland? Du får alt det nyeste i dagens afsnit af Hattrick.
Læs mere
FC København
3F Superliga




























