2. division -Esbjerg-profil inden 2. div-brag: Det er vel aldrig tilfredsstillende
2023-05-13 07:30:00
Foto: EfB

Esbjerg-profil inden 2. div-brag: Det er vel aldrig tilfredsstillende

Esbjerg er lige nu blot nummer fire i 2. division, og det er ikke godt nok, mener anfører Lukas Jonsson. Søndag venter der et opgør mod Aarhus Fremad, og Jonsson siger til bold.dk, at det bliver en hård kamp.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 29. runde

FT

AB

1 - 1

EFB

49'
01
Elias Sørensen
Mål
90'
11
Marcus Gudmann
Mål

Det er ikke mange sæsoner siden, at Esbjerg lå i 3F Superligaen, men nu frister den vestjyske klub en tilværelse i 2. division. 

Lige nu er Esbjerg dog blot nummer fire i 2. division med hele fem point op til søndagens modstander fra Aarhus Fremad. 

Esbjerg-anfører, Lukas Jonsson, siger til bold.dk, at klubbens placering i tabellen ikke er god nok. 

- Jeg tænker ikke så meget om topstriden. Man kan ikke kigge så meget på det, men det eneste, som man kan sørge for, er at vinde den næste kamp. Det har vi snakket om. Nu vandt vi mod Thisted, og nu er vi videre mod Aarhus Fremad, og så må vi se, siger Lukas Jonsson til bold.dk. 

Men det er vel ikke godt nok for jer at være nummer fire?

- Nej, det er vel aldrig tilfredsstillende, fordi som fodboldklub, fodboldspiller og hold vil man vinde flest mulige kampe, og hvis man ligger nummer fire, vinder man ikke nok kampe, og det er vi selvfølgelig ikke tilfredse med. Nu skal vi bare kigge frem. 

Anføreren har ikke lyst til at tale så meget om, at Esbjerg kan være otte point efter Aarhus Fremad med et nederlag i søndagens kamp. 

- Man skal ikke begynde at spekulere. Man skal aldrig spekulere i, hvad der sker efter kampen, og det er ligegyldigt, om vi vinder eller ej. Nu gælder det kampen mod Aarhus Fremad, og vi vil gøre alt for, at det bliver til tre point. Det kan vi påvirke. 

Har godt styr på forcer
Målmanden fortæller, at Esbjerg har stor respekt for Aarhus Fremad, og han tror, at det bliver en hård kamp. Jonsson og resten af Esbjerg-spillerne har dog godt styr på Aarhus Fremads forcer. 

- Vi har spillet mod Aarhus Fremad for to måneder siden, og vi har set deres kampe. Det er et godt hold, der gerne vil bruge bolden og har meget possession. Det har vi godt styr på, men vi har selvfølgelig respekt for dem. 

- Hvis vi rammer vores ting og et godt niveau, er vi mindst lige så gode som dem. De vil også såre os og gøre dårlige ting mod os, så det har vi selvfølgelig respekt for.

Den svenske profil tilføjer, at han mener, at Esbjerg ikke har givet mange chancer væk til modstanderholdene samt skabt en del chancer i de seneste fem-seks kampe. 

- Vores offensivspillere skal få nogle bolde at arbejde med, så vi forhåbentlig kan score et par kasser, siger Lukas Jonsson til bold.dk. 

30-årige Lukas Jonsson skiftede fra Vendsyssel til Esbjerg i transfervinduet i januar. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 29. runde

FT

AB

1 - 1

EFB

49'
01
Elias Sørensen
Mål
90'
11
Marcus Gudmann
Mål
Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce