

Leeds så ud til at indkassere et nederlag mod Brentford i søndagens sene kamp i Premier League, men på Gtech Community Stadium ville en vis Leeds-angriber det anderledes.
Det var selvfølgelig formstærke Dominic Calvert-Lewin, som i kampens døende minutter viste sin evne til at være det rette sted på det rette tidspunkt.
Med et hovedstød gjorde han det til slutresultatet 1-1.
Efter kampen var hans manager Daniel Farke ikke sen til at rose sin stjerneangriber.
- Han er en fremragende spiller – der er egentlig ingen grund til at sige så meget, for han taler for sig selv.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Han er en fantastisk holdkammerat, et fantastisk menneske og en hårdtarbejdende spiller både på og uden for banen.
- Han er en af de bedste engelske angribere, vi har. Harry Kane spiller i Bundesligaen, men han er en af de bedste engelske angribere i Premier League.

Er FCK utroværdige?
Hattrick | Afsnit 160FC København ligner ikke et hold i balance, og det er heller ingen hemmelighed, at fansene og Bo Svensson efterspørger nye spillere. Spørgsmålet er, om de er utroværdige? Vi kommer også med en opdatering på Jacob Bruun Larsen.
Læs mere
Leeds
Brentford
Premier League




































