2026-07-16 20:23:41

Farvel til Grabara? Wolfsburg henter ny førstemålmand

Wolfsburg har sikret sig målmanden Timon Wellenreuther, der skifter fra Feyenoord på en kontrakt frem til sommeren 2029. Wellenreuther er tiltænkt rollen som klubbens nye førstemålmand.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

I morgen d. 17. jul 13:30

FEY

vs

CHA

Wolfsburg opruster på målmandsposten.

Klubben henter nemlig Timon Wellenreuther i Feyenoord, hvor han har spillet siden sommeren 2023. 

Klubben skriver på sin hjemmeside, at Wellenreuther er klubbens nye førstemålmand og har fået en kontrakt, der løber frem til sommeren 2029.

Dermed ligner det et farvel til Kamil Grabara, som blandt andet er blevet sat i forbindelse med et skifte til Club Brugge.

Artiklen fortsætter efter billedet

International -Farvel til Grabara? Wolfsburg henter ny førstemålmand
Foto: Thilo Schmuelgen/Reuters/Ritzau Scanpix

- Ved at skrive kontrakt med Timon har vi hentet en målmand, der har bevist sine kvaliteter på højeste niveau i europæisk fodbold de seneste par år.

- Han har spillet i Champions League og Europa League, vundet titler med Feyenoord og senest også påtaget sig ansvaret som anfører, siger klubbens sportsdirektør, Pirmin Schwegler.

Tyskeren nåede at spille 125 kampe for Feyenoord, hvor han vandt tre titler, herunder det hollandske mesterskab i 2023. 

Wellenreuther har repræsenteret det tyske U21-landshold ti gange.  

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

I morgen d. 17. jul 13:30

FEY

vs

CHA

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce