Der er pres på i Sønderjyske, som ligger sidst i Superligaen med to point for otte kampe og i midtugen røg ud af pokalen til AB.
Søndag gælder det hjemmekampen mod Randers, inden der venter en ekstraordinært lang landskampstermin på tre uger.
- Specielt når der går lang tid, inden vi skal spille igen, så er det vigtigt, at vi får sluttet godt af, forhåbentlig med en god præstation, som gerne skulle udmønte sig i en sejr, for så kan du jo ride videre på den bølge.
- Under alle omstændigheder skal vi bruge den pause på at få relationerne endnu bedre på plads og få trænet tingene så godt som overhovedet muligt, siger Fatah Abdirahman til Sønderjyskes egne kanaler.
Artiklen fortsætter efter billedet

Cheftræneren kom til Sønderjyske fra netop Randers og har stor respekt for modstanderen.
- Vi glæder os til at komme ud og vise os frem igen mod et godt hold. Vi skal se, om vi kan fortsætte de positive takter, vi havde i Lyngby-kampen.

Alt på spil i Brøndby
Hattrick | Afsnit 23Det er søndag, at derbyet mellem Brøndby og FC København finder sted, og vi tager en snak om de største historier op mod kampen, hvor der allerede har været tryk på.
Læs mere
Sønderjyske
3F Superliga



























