2025-06-18 17:19:00

FC Fredericia ansætter ny fysisk træner

Superliga-oprykkerne FC Fredericia oplyser, at de har ansat Mathias Foged som ny fysisk træner.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCF

1 - 7

VFF

FC Fredericia styrker den sportslige sektor. 

Onsdag oplyser klubben, at de har ansat 29-årige Mathias Foged som ny fysisk træner.

- Jeg er jo oprindeligt fra Fredericia og har altid haft en tilknytning til klubben. Derfor var det meget tiltalende for mig at blive en del af projektet, da muligheden opstod. Det føles helt rigtigt at vende hjem og bidrage.

- Jeg glæder mig mest til at komme i gang med spillerne. Det er det, jeg brænder for - at hjælpe dem i bedst mulig forfatning. Samspillet med trænerteamet bliver også afgørende for, at vi lykkes som hold.

-  Som ung drømte man jo om at spille i Superligaen - dengang hed det 1. division. At være med fra trænersiden nu, det er stort. Jeg glæder mig virkelig til at komme i gang, fortæller hovedpersonen til klubbens hjemmeside.

FC Fredericia-spillerne vender tilbage fra ferie torsdag, hvor Mathias Foged også har første arbejdsdag.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCF

1 - 7

VFF

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce