FC København fortsætter jagten på førstepladsen i 3F Superligaen, og næste bump på vejen er AC Horsens på udebane.
Selv om Horsens er kommet skidt fra land i foråret med tre nederlag og 2-10 i samlet målscore, vandt østjyderne seneste opgør mod FCK med 1-0 i Parken helt i starten af sæsonen.
FCK-træner Jacob Neestrup er sikker på, at FCK kan få fuld gevinst, men vil heller ikke undervurdere Horsens.
- Ligesom før kampen mod OB så må vi jo konstatere, at vi har revanche til gode fra vores seneste møde med AC Horsens.
- De er et hold, der med god hjælp fra en dygtig træner er gode til at skabe forholdsvis jævnbyrdige kampbilleder mod de bedste hold i rækken.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Specielt på hjemmebane har de været stærke, og det er igen med sund respekt for vores modstander, at vi går på banen, siger Jacob Neestrup til klubbens hjemmeside.
Grundet stor efterspørgsel har AC Horsens udvidet udebaneafsnittet, så omkring 1800 FCK-fans får plads på Nordstern Arena.
- Det er et privilegium for os, at vi har den opbakning, både hjemme og ude. Det er helt klar med til at give energi til holdet, så vi glæder os til at se dem i Horsens, siger Neestrup.
Kampstart i Horsens er klokken 16, og FCK kan tage førstepladsen, hvis Viborg giver en hjælpende hånd og slår FC Nordsjælland.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC København
AC Horsens
3F Superliga





































