FC København straffes på ny for pyro.
Da FCK i slutningen af april var på besøg på Ceres Park Vejly, blev der i udebaneafsnittet affyret i alt 55 styk pyroteknik af forskellige omgange.
Det fremgår af dommerens indberetning.
Derudover fremgår det af rapporten, at fem personer blev set med ansigtsmaskering. Det kunne konstateres, at det var personerne med maskering, som havde affyret pyro.
Fodboldens Disciplinærinstans har på baggrund af episoden i Aarhus valgt at give FCK en bøde på 125.000 kroner.
Artiklen fortsætter efter billedet

Der lægges i dommen vægt på, at FCK er blevet straffet for lignende hændelser flere gange inden for det seneste år.
FC København har to uger til at appellere dommen.
FCK vandt kampen mod AGF med 3-1.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC København
3F Superliga



























