Svingdøren står på vid gab på Heden.
Der bliver solgt spillere for svimlende summer i FC Midtjylland her i sommervinduet.
Dario Osorio blev solgt for rekordbeløbet 210 mio. kr., Aral Simsir er rejst til Tyrkiet for 112,5 mio. kr., Han-beom Lee tog til Belgien og indbragte 52,5 mio. kr., mens Valdemar Byskov er sendt til Holland for 45 mio. kr.
Nu er Franculino næste mand på affyringsrampen i FC Midtjylland. Og det kan også ende med et rekordbeløb.
For det er ventet, at sidste sæsons topscorer med 17 træffere i Superligaen vil forsvinde denne sommer.
Et skifte til én af de fem store ligaer glippede, fordi transfervinduet nu er lukket i England, Spanien, Tyskland, Italien og Frankrig.
Artiklen fortsætter efter billedet

Men der har til gengæld været bud efter den 22-årige angriber andre steder fra.
Kræver 25-30 mio. euro
Bold kan løfte sløret for, at ambitiøse Trabzonspor har budt på Franculino op til flere gange de seneste dage.
Og buddene fra tyrkerne er blevet afvist ét efter ét. Men parterne er så småt ved at nærme sig hinanden.
FC Midtjylland har prissat angriberen. Og den pris, står de hårde FCM-forhandlere fast på.
Som Bold forstår det, forlanger FC Midtjylland i niveauet 25-30 mio. euro - 187-225 mio. kr.- for Franculino.
Den storsatsende tyrkiske klub er tættere på at nærme sig det krav, som Claus Steinlein & Co. har krævet.
Trabzonspor har allerede brugt mange penge i sommervinduet. Klubben har i forvejen forstærket sig med blandt andre Aral Simsir og Mohamed Salah, der dog er kommet transferfrit, men til gengæld har fået en stor sign-on-fee.
Der er lidt tid at løbe på, hvis en handel skal nå at falde på plads med Trabzonspor. Det tyrkiske transfervindue lukker først fredag 4. september.

Saudi er et alternativ
Saudi-Arabien er et andet alternativ for Franculino.
Og fra de kanter er der der også interesse for angriberen, hvor det i fodboldkredse er velkendt, at penge er det mindste problem.
Klubberne i Saudi-Arabien lokker spillere fra specielt Europa til landet med gigantiske lønsummer.
Til gengæld er den sportslige kvalitet af ligaen i Saudi-Arabien af tvivlsom karakter.
Transfervinduet i Saudi-Arabien lukker i øvrigt først 6. september.
Onsdag aften er Franculino på bænken for FC Midtjylland, når AGF er modstanderen i Superligaen.
FC Midtjylland har ingen kommentarer til Bolds oplysninger.

Superligaens dyreste salg og køb på 24 timer
Hattrick | Afsnit 11FC Midtjylland slog på 24 timer både Superligaens transferrekord for dyreste køb og salg. Sent i nat blev Dario Osorio nemlig sendt til Crystal Palace.
Læs mere

FC Midtjylland
3F Superliga




























