2026-02-08 19:19:11

FCM-boss læser med: Bech gør det godt

FC Midtjyllands sportschef Kristian Bach Bak reagerer på historierne omkring FCM og AGF's Tobias Bech. Det sker i et interview med TV 2 Sport X.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 19. runde

FT

AGF

2 - 1

OB

Tobias Bech har været et stort samtaleemne de seneste dage.

Det skyldes, at Aarhus Stiftstidende for nyligt kunne beskrive, at FC Midtjylland angiveligt bød flere gange på AGF-profilen mod slutningen af vinterens transfervindue.

Kort efter skrev Tipsbladet så, at Tobias Bech var enig med ulvene om de personlige forhold i en eventuel aftale. 

Noget, som både hovedpersonen selv og Brian Steen Nielsen, der er agent for Tobias Bech, har afvist. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -FCM-boss læser med: Bech gør det godt
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Før søndagens kamp mellem FC Midtjylland og FC København spurgte TV 2 Sport X FCM's sportschef Kristian Bach Bak ind til situationen med Tobias Bech.

- Jeg læser også medier. Vi har før sagt, at vi kigger rundt omkring i Europa og verden på spillere, der kan forstærke os - og det gør vi også i Superligaen.

- AGF præsterer på et højt niveau, og der er Bech en af de spillere, der gør det godt. Men hvad der står i medierne er en ting, og hvad der så sker, er en anden ting, lød det til TV 2 Sport X.

FC Midtjylland vandt søndag 2-1 over FC København.

Læs om kampen her.

Podcast Cover

Vil gennemtvinge FCM-skifte: Magnus Jensen smider bindet

Hattrick | Afsnit 166

Dagens Hattrick starter med FC Midtjyllands interesse i Sønderjyskes Magnus Jensen. Forsvarsspilleren vil også selv skiftet, og mandag havde han således smidt anførerbindet. 

Læs mere
-16:59

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 19. runde

FT

AGF

2 - 1

OB

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce