
Aral Simsir blev matchvinder i fredagens Europa-playoffkamp mellem Viborg og FCM.
Den 20-årige offensivspiller scorede kampens enlige mål og sørgede dermed for, at ulvene har mulighed for at kvalificere sig til et europæisk gruppespil i næste sæson.
Kort efter slutfløjt satte den unge FCM-juvel ord på sin sæson, mens han også gav et praj om, hvad folk kan forvente af ham efter sommerferien.
Det skete i et interview med Viaplay.
- Det er min første ordentlige sæson i FC Midtjylland, og jeg ser frem til flere virkelig gode præstationer, så jeg håber bare, jeg fortsætter og får en endnu bedre sæson efter sommer - både individuelt og for holdet, lød det fra Simsir.
Artiklen fortsætter efter billedet

Efterfølgende svarede FCM-helten på, om han har mere i sig.
- Jeg har en masse endnu. Folk skal bare være klar derude, fastslog Simsir.
Du kan se interviewet med Aral Simsir i videoen, der ligger øverst i artiklen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Midtjylland
3F Superliga



























