FC Midtjylland har haft en flot europæisk kampagne, og inden sidste spillerunde torsdag ligger mandskabet på fjerdepladsen i Europa League.
Dermed ligger ulvene lunt i svinget i forhold til en plads i top-8, der vil sikre, at FCM ryger i en ottendedelsfinale.
Det vil være historieskrivning for klubben, og det var noget, som Mads Bech blev spurgt ind til på pressemødet forud for torsdagens kamp mod Dinamo Zagreb.
- Jeg ser en trup og en klub, der er i rivende udvikling. Der er en masse talent, som vi får forløst bedre og bedre.
- Det kulminerer lidt i den her europæiske kampagne, hvor vi viser, hvor højt et topniveau vi har.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi viser også international fodbold, hvor dansk fodbold rykker sig hen. Jeg er sikker på, at alle spillere, alle i staben og alle i klubben er stolte over det.
- Jeg tror også, at det har givet genlyd ude i dansk fodbold, at vi har et hold, der har klaret sig så godt, som vi har klaret det indtil videre.
- Men nu skal vi ud for at gøre arbejdet færdigt, siger Mads Bech.
Torsdagens kamp mod Dinamo Zagreb spilles på MCH Arena klokken 21.

VM Morgenbriefing: Sverige overlever - Tyskland snubler
Hattrick | Afsnit 122I nat blev endnu fire nationer klar til knockoutfasen ved VM.
Læs mere
FC Midtjylland
Europa League




































