FC Midtjylland var aktive i løbet af vinterens transfervindue, hvor blandt andre Vagner Love og Max Meyer blev hentet ind.
Selvom det er to store og markante navne, der er blevet tilføjet til trup-listen på heden, ændrer det ikke noget for forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard.
Efter søndagens kamp mod AaB fortæller han, at det stadigvæk handler om at spille fodbold, og at han er vant til at omgås store stjerner.
- Det ændrer jo ikke noget for mig, at de er kommet til. Jeg har jo spillet med Christian Eriksen og Simon Kjær, så vi skal jo stadigvæk bare ud at spille fodbold, siger han.
Dalsgaard håber dog på, FC Midtjylland kan få glæde af Love og Meyers store rutine.
Artiklen fortsætter efter billedet

- De kommer med en masse gåpåmod og rutine, og det skal vi tage med videre og få implementeret fuldt ud i truppen, og det er det, vi arbejder på, siger han.
Vagner Love har en fortid i en lang række klubber – blandt andre CSKA Moskva.
Max Meyer har også spillet på flere større adresser. Heriblandt Schalke 04, Crystal Palace og Fenerbache.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Midtjylland
3F Superliga





























