2026-02-03 16:33:08

FCM tabte slaget om Carrizo: Jeg var slet ikke i tvivl

Maher Carrizo skulle ikke tænke to gange, da Ajax meldte sig på banen, fortæller det argentinske stortalent.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Æresdiv. - 22. runde

FT

ALK

1 - 1

AJA

FC Midtjylland gik i løbet af vinterens transfervindue all in på Maher Carrizo, som ulvene var villige til at hente for et rekordstort beløb. 

I sidste ende var det dog Ajax, der endte med at vinde slaget om det argentinske stortalent, som ligeledes var blevet meldt på blokken i klubber som Feyenoord og Manchester City. 

Men da Ajax meldte sig på banen, var der ingen tvivl, fortæller Carrizo i forbindelse med tirsdagens præsentation i den hollandske storklub. 

- Jeg er meget glad. Jeg er meget stolt over skiftet, og det er min familie også. Det er en kæmpe klub, og jeg er meget glad for at blive en del af den. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Æresdivisionen -FCM tabte slaget om Carrizo: Jeg var slet ikke i tvivl
Foto: Pablo Sanhueza/Reuters/Ritzau Scanpix

- Jeg elsker alt ved klubben. Jeg var slet ikke i tvivl, da de sagde, at de ville have mig til klubben, så jeg er meget glad. 

- Jeg ved, at det er en stor klub med en rig historie, hvilket også gav mig ekstra motivation i forhold til skiftet, siger Carrizo blandt andet til Ajax' kanaler.

Den 19-årige argentiner har skrevet under på en aftale frem til sommeren 2030.  

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Æresdiv. - 22. runde

FT

ALK

1 - 1

AJA

Annonce

35 kommentarer

Se kommentarer
Annonce