FC Midtjylland er ramt af problemer i forsvaret.
Anfører Mads Bech Sørensen er ude de kommende uger med en skade, mens Martin Erlic er karantæneramt på grund af sit røde kort mod OB.
Derfor er Ousmane Diao klar på at tage endnu større ansvar, når Silkeborg venter i weekenden.
Det fortæller den senegalesiske stopper til klubbens hjemmeside.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det betyder, at vi skal vise, hvad vi er lavet af. Vores anfører er der ikke – og Martin, som er en af vores største ledere, er der heller ikke. Det betyder, at vi andre skal ud og tage endnu større ansvar og gøre det, der skal til, for at tage de tre point.
- Men uanset hvad er humøret altid det samme i den her trup. Der er glæde over hele linjen, vi er klar til at vinde enhver kamp, og det gælder også søndag.
FC Midtjylland er kommet fornemt fra start i 2026 herhjemme med sejre over AGF, FCK og OB.

Bo Svensson afviser FCK-opsigelse
Hattrick | Afsnit 14FC København tog en flot 2-0-sejr over FC Nordsjælland i Parken, hvor et banner omkring en Bo Svensson-opsigelse kom i fokus. Cheftræneren afviser dog, at det kan komme på tale.
Læs mere
FC Midtjylland
3F Superliga
























