


Der er kommet gang i hjulene hos Manchester United, som med 2-0 over Tottenham på eget græs lørdag eftermiddag vandt fjerde kamp på stribe.
Momentummet er opstået, efter Michael Carrick har taget over for de røde djævle, og det har spredt positive ringe i vandet.
Anfører og målscorer Bruno Fernandes talte med Amazon Prime efter sejren:
- Når vi vinder kampe, vokser selvtilliden mere og mere. Det er meget vigtigt for os at bevare fokus og ikke overdrive det nu.
- Det her er rigtig godt og meget positivt, men vi skal fortsætte.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Hvis du ikke vinder den næste og den næste igen, ender du tilbage samme sted, hvor du ikke føler dig tilpas, mister selvtilliden og får svært ved at tro på alt det, du har arbejdet med indtil nu.
- Men indtil videre har vi gjort det rigtig godt med at udføre alt det, Michael og staben har bedt os om.
- Vi har været meget modige og taget ansvar i nogle situationer i kampene for at gå frem, spille og gøre, hvad der skal til for at vinde kampen.
- Hovedfokus er den næste kamp. Det er fire sejre i træk – den her er dejlig – men nu skal vi gøre det til fem.

Vil gennemtvinge FCM-skifte: Magnus Jensen smider bindet
Hattrick | Afsnit 166Dagens Hattrick starter med FC Midtjyllands interesse i Sønderjyskes Magnus Jensen. Forsvarsspilleren vil også selv skiftet, og mandag havde han således smidt anførerbindet.
Læs mere
Tottenham
Manchester United
Premier League


































