2025-12-12 09:44:00

Fik beskeder efter lodtrækning: Cho håber på Danmark

FC Midtjylland-angriberen Cho Gue-sung håber, at Sydkorea ender med at skulle møde Danmark ved VM.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Herning
Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - 6. runde

FT

FCM

1 - 0

GEN

17'
10
Gue-Sung Cho
Mål

Hvis Danmark ender med at kvalificere sig til VM, skal Brian Riemers tropper møde Sydkorea, Mexico og Sydafrika.

Der er derfor en mulighed for, at FC Midtjylland-angriberen Cho Gue-sung kommer i aktion mod Danmark ved slutrunden.

Efter FCM's sejr over Genk var det noget, som sydkoreaneren blev spurgt ind itl.

- Det er en sjov gruppe. Hvis Danmark går videre, skal vi møde dem, og så skal vi også møde Sydafrika og Mexico.

- Jeg håber, at vi skal møde Danmark. Jeg har allerede talt med mine holdkammerater, og de skrev til mig lige efter lodtrækningen.

Artiklen fortsætter efter billedet

Europa League -Fik beskeder efter lodtrækning: Cho håber på Danmark
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Det bliver sjovt, og jeg har tænkt over at skulle spille mod Danmark. Hvis jeg scorer, kan det være, at de begynder at hade mig, siger Cho med et grin.

27-årige Cho Gue-sung står noteret for 10 mål i 41 landskampe for Sydkorea.

For FCM har angriberen scoret 19 mål i 58 kampe.

Podcast Cover

Er FCK utroværdige?

Hattrick | Afsnit 160

FC København ligner ikke et hold i balance, og det er heller ingen hemmelighed, at fansene og Bo Svensson efterspørger nye spillere. Spørgsmålet er, om de er utroværdige? Vi kommer også med en opdatering på Jacob Bruun Larsen.

Læs mere
-22:28

Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - 6. runde

FT

FCM

1 - 0

GEN

17'
10
Gue-Sung Cho
Mål
Annonce

9 kommentarer

Se kommentarer
Annonce