Irland forlænger med landstræner Heimir Hallgrímsson.
Islændingen har fået en ny aftale, der løber frem til efter EM 2028, hvor Dublin er én af værtsbyerne.
Irland møder Tjekkiet næste torsdag, hvor vinderen tørner sammen med Danmark eller Nordmakedonien fem dage senere i en direkte duel om en VM-billet.
- Ved at underskrive nu, før playoffkampene, sender vi et signal om vores fælles tro og kan fokusere 100 % på den store opgave, der venter i marts, uden distraktioner, siger Hallgrímsson.
Heimir Hallgrímsson har tidligere ført Island til VM i 2018, og han blev ansat som irsk landstræner i sommeren 2024.

Bombe: FCM smadrer Superligaens transferrekord
Hattrick | Afsnit 10FC Midtjylland smadrer Superligaens transferrekord med David Martinez, der bliver den dyreste spiller i ligaens historie. Det kan Bold afsløre.
Læs mere

Irland
VM kval. UEFA




























