




Dyr, skadesplaget og uden mål i støvlerne.
Andreas Cornelius har skullet høre på meget gennem sin tid i FC København, men onsdag aften var al kritik forduftet.
Med en scoring i det 90. minut blev den store angriber nemlig matchvinder, da de danske mestre tog en overraskende 3-2-sejr over Villarreal i Champions League.
Efterfølgende var det en begejstret Andreas Cornelius, der til den skrevne presse satte ord på de følelser, der gik igennem ham efter sejrsmålet.
- Jeg var meget glad, det må jeg indrømme. Det betød meget for mig og for holdet. Alle var glade.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er et stort resultat for os at tage herned og vinde mod et spansk hold på udebane - det har FCK heller ikke gjort før. Det er stærkt. Jeg er glad for at være en del af det, men jeg er også glad for at hjælpe med et mål.
Det er ikke mange gange i denne sæson, at Andreas Cornelius har fundet frem til netmakserne.
Til gengæld har det været et par vigtige scoringer, han har sat i kassen.
Tidligere på sæsonen kom han på tavlen i den afgørende playoffkamp mod FC Basel, og onsdag sikrede han FCK tre livsvigtige point, der betyder, at løverne fortsat har chancen for at gå videre i verdens største klubturnering.
Angriberen er dog godt klar over, at han for ofte i denne sæson ikke har stået det rigtige sted, som han gjorde i de døende minutter mod Villarreal.
- Da Elyounoussi sparker, tænker jeg, at jeg bare skal mod mål. Det kan være, at der kommer en ripost eller noget.
- Så kom bolden lidt tilfældigt til mig, men man skal jo være der, og det har jeg måske ikke været god nok til i et stykke tid. Jeg skal huske at være de rigtige steder, og det var godt, at jeg var der den her gang, sagde Cornelius.
Resultatet betyder, at FC København overvintrer på en 24. plads i Champions League-ligaspillet.

Er FCK utroværdige?
Hattrick | Afsnit 160FC København ligner ikke et hold i balance, og det er heller ingen hemmelighed, at fansene og Bo Svensson efterspørger nye spillere. Spørgsmålet er, om de er utroværdige? Vi kommer også med en opdatering på Jacob Bruun Larsen.
Læs mere
FC København
Villarreal
Champions League







































