Thomas Frank kender Brentford bedre end de fleste.
Det er derfor også et særligt opgør, der venter for den danske Tottenham-træner, når han lørdag skal op imod sin tidligere klub for første gang.
Det ændrer dog ikke, at han kommer til at juble, hvis Spurs formår at komme på tavlen.
Det fortæller Thomas Frank på et pressemøde forud for opgøret.
- Ja, det vil jeg. Alle ved, hvilken respekt jeg har for Brentford før og efter kampen. Men i 90 minutter handler det kun om én ting: At gøre alt, hvad vi kan, for at vinde kampen.
Den danske manager mener samtidig, at Brentford på mange måder ligner det hold, han selv stod i spidsen for.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Selvfølgelig er det lidt mere specielt for mig. Jeg har været der i næsten en fjerdedel af mit liv. Jeg vil møde mange mennesker på lørdag, som jeg ikke har set i lang tid.
- Det har været en forberedelse mod et hold af spillere, som jeg kender rigtig godt med små justeringer i forhold til det, jeg plejede at gøre.
- Meget af deres identitet er den samme, hvilket gør det svært på mange måder. Men når fløjten lyder, handler det kun om at få de tre point.
Tottenham indtager aktuelt en 11. plads i Premier League.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
Tottenham
Brentford
Premier League




































