2022-11-10 17:58:35

Frank om Toney-fravalg til VM: Trænere har ikke altid ret

Thomas Frank fortæller, at Ivan Toney selvfølgelig er skuffet over, at han ikke fik en plads i Gareth Southgates VM-trup. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 16. runde

FT

MCI

1 - 2

BRE

Flere engelske fodboldspillere er denne torsdag blevet slemt skuffet. 

Gareth Southgate har nemlig udtaget de 26 spillere, der inden længe drager mod Qatar for at spille VM. 

En af de skuffede spillere er Brentford-angriberen Ivan Toney, der ikke fik en af de eftertragtede pladser. 

Brentford-træner Thomas Frank fortæller, at Toney er skuffet, og at trænere ikke altid træffer de rigtige beslutninger. 

Artiklen fortsætter efter billedet

VM -Frank om Toney-fravalg til VM: Trænere har ikke altid ret
Foto: Peter Cziborra/Reuters/Ritzau Scanpix

- Ivan Toney er selvfølgelig skuffet. Livet handler om, hvor mange slag man kan få, og stadig rejse sig igen. 

- Jeg sagde til Ivan, at trænere ikke altid træffer den rette beslutning – mig selv inklusiv. Jeg sagde det selvfølgelig med et smil på læben. 

- Jeg er selvfølgelig biased, og Gareth Southgate har gjort det fantastisk som cheftræner for England, vi skal nok stole på ham, fortæller Thomas Frank på et pressemøde torsdag. 

Ivan Toney var udtaget til den seneste landsholdssamling for England, men han har endnu ikke fået debut. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 16. runde

FT

MCI

1 - 2

BRE

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce