Lucas Torro skiftede i 2018 en tilværelse som bænkevarmer i Real Madrid ud med en frisk start hos Eintracht Frankfurt i Bundesligaen.
Den nu 26-årige spanske midtbanemand fandt dog aldrig formen i det tyske, og han vender nu tilbage til La Liga og Osasuna, som han tidligere har repræsenteret.
- Efter to år uden fast spilletid, ville jeg gerne nye fodbold igen, og jeg tror, Osasuna er det bedste valg, siger han til klubbens hjemmeside og uddyber:
- Jeg havde andre muligheder, og jeg kunne være blevet i Bundesligaen eller taget til England, men det her skifte kaldte på mig, fordi jeg ville have følelsen af at være her igen, forklarer han.
Lucas Torro spillede én sæson i Osasuna, inden han vendte tilbage til Real Madrid for straks at blive solgt til Eintrahct Frankfurt.
I det tyske nåede Lucas Torro i alt 25 kampe, hvor han står noteret for to mål.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Eintracht Frankfurt
Osasuna
Bundesliga
La Liga



















