2026-02-17 15:39:00

Fredericia fik endelig Etim: Heldigt FCM er godt dækket ind

Fredericia-direktør Stig Pedersen glæder sig over Friday Etims start i klubben, og han fortæller samtidig, at de tidligere forsøgte at hente ham. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 21. runde

FT

RAN

1 - 2

FCF

FC Fredericia hentede i januar Friday Etim i FC Midtjylland. 

Den en 23-årige angriber er blevet udstyret med en aftale til sommeren 2029, og han har allerede vist sig som en værdifuld tilføjelse til truppen i fæstningsbyen. 

Fredericia-direktør Stig Pedersen fortæller, at Friday Etim er en spiller, som de tidligere har forsøgt at hente ad flere omgange. 

- Vi har fulgt ham gennem et par år og forsøgt at leje ham både, da han var i Mafra og FC Midtjylland, men uden held.

- Nu kom muligheden, og vi har ikke været i tvivl om hans kvaliteter, siger Fredericia-bossen til Bold. 

Friday Etim har i forårets første to kampe vist sig at være en stor mundfuld for modstanderne. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Fredericia fik endelig Etim: Heldigt FCM er godt dækket ind
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Ifølge Stig Pedersen tilføjer nigerianeren en ny dimension til Fredericia-offensiven, og det er noget, som de manglede i efteråret. 

- Vi har manglet den fysik fremme, også når det er svært, så er det rart at have nogle alternativer til de tekniske og hurtige spillere.

- Friday er dygtig teknisk, men han er jo stor og giver noget plads til de omkring ham, konstaterer Stig Pedersen og understreger, at Fredericia er vældig tilfredse med Friday Etims start i klubben. 

Rusten skulle bankes af
Friday Etim skiftede i sommer til FC Midtjylland fra søsterklubben Mafra, men det blev til begrænset spilletid i efteråret. 

Derfor har der været lidt rust, der skulle bankes af, forklarer Fredericia-bossen.

- Det er Superligaen, vi spiller i, så man skal heller ikke være alt for rusten, for modstanderne er så dygtige, at man bliver neutraliseret. Men der synes jeg, at han har vist noget, og han bliver forhåbentlig bedre og bedre, siger Stig Pedersen.

244334
Foto: Frank Cilius/Ritzau Scanpix

Direktøren understreger, at det købet af Etim blev muligt, fordi han var røget for bagud i angriberhiearkiet i FC Midtjylland. 

- Det kan heller ikke nytte noget, at man har dygtige spillere, som slet ikke kommer til at spille, så går de i stå på et tidspunkt. Så det var vores held, fordi de (FCM, red.) var godt dækket ind.

- Det er så fint, at Friday er kommet til at spille, han får masser minutter her hos os, og det er nok lige det, han havde brug for. Han har selvfølgelig også en enorm lyst til at spille, slutter Stig Pedersen. 

Friday Etim og FC Fredericia har i foråret fået fire point i to kampe. 

Etim har noteret sig for en enkelt scoring.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 21. runde

FT

RAN

1 - 2

FCF

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce