


Der var lagt op til oprykningsfest på en feststemt Sundby Idrætspark, hvor Fremad Amager foran 2067 tilskuere i dag kunne sikre sig oprykning til 1. Division.
Fremad Amager skulle blot bruge et enkelt point i kampen mod Hvidovre for at sikre sig andenpladsen i oprykningsspillet, men det var tydeligt at amagerkanerne gik efter sejren.
Hjemmeholdet dominerede således gevaldigt, og allerede efter fem minutters spil tog de blåhvide føringen. Nicolas Mortensen blev smart stukket alene i dybden, rundede køligt den fremstormende Hvidovre-keeper og lod jublen bryde løs på Sundby Idrætspark.
Hjemmeholdet kunne nemt have udbygget føringen i løbet af første halvleg, men det blev ikke til yderligere scoringer, hvorfor pausestillingen var 1-0.
Et kvarter inde i anden halvleg fordoblede Fremad Amager føringen til 2-0 ved Hakan Redzep, hvis spark sad klinet op ad stoplen uden chance for Hvidovre-keeperen.
Alexandar Lazarevic reducerede til 2-1 for gæsterne syv minutter inden slutfløjtet.
Yderligere scoringer faldt der ikke i Sundby, og 2-0-resultatet betyder, at Fremad Amager er klar til 1. Division for første gang siden klubbens konkurs i 2009.
Andetsteds sikrede AB sig i realiteten førstepladsen i oprykningsspillet med en 2-0-sejr over Marienlyst. Kristian Uth og Tobias Thomsen lynede i første halvleg for akademikerne, mens Simon Bræmer gjorde det til 3-0 i anden halvleg.
AB indtager nu førstepladsen tre point foran Fremad Amager med en bedre målscorer.


Marienlyst
AB
Fremad Amager
Hvidovre IF
CampoBet 2. division































