2025-12-04 16:08:25

Froholdt kåret til årets talent

Victor Froholdt er blevet kåret til Årets Talent 2025, oplyser Spillerforeningen og DBU i en pressemeddelelse. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Liga Cup - kvartfinale

FT

POR

1 - 3

VSC

2025 har været et vildt år for Victor Froholdt. 

Et gennembrud i FC København, debut på det danske A-landshold og et succesfuldt skifte til FC Porto.

Nu kan den unge midtbanemotor glæde sig over at være kåret til Årets Talent 2025. 

Det oplyser Spillerforeningen og DBU i en pressemeddelelse. 

Det er en pris, hvor spillerne selv stemmer, og dermed er det en af de mest prestigefyldte priser, som den 19-årige dansker nu kan glæde sig over at have vundet. 

Det kommer efter et år, hvor han i forvejen har vundet The Double med FC København, ligesom han blev kåret til Forårets Profil i Superligaen og Årets Unge Spiller i Superligaen. 

Victor Froholdt følger dermed i fodsporene på blandt andre Patrick Dorgu, der vandt prisen sidste år.

FC Porto-stjernen er derudover også nomineret til Årets Fodboldspiller 2025. 

Her kæmper han mod midtbanekollegaerne på landsholdet i form af Morten Hjulmand og Pierre-Emile Højbjerg. 

Podcast Cover

Kan AGF levere nyt mirakel?

Hattrick | Afsnit 3

Vi starter dagens Hattrick med et opkald til Lissabon, hvor Bolds udsendte i Portugal kommer med en beretning fra AGF's 1-3-nederlag til Benfica i Europa League-kvalifikationen.

Læs mere
-15:21

Artiklen fortsætter efter indholdet

Liga Cup - kvartfinale

FT

POR

1 - 3

VSC

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce