2026-08-06 18:10:00

Frøkjær får mere ansvar: Mand for kække bemærkninger

 - I stedet for at blive irriteret over Mads Frøkjærs mange kække bemærkninger og spørgsmål, skal vi bruge det som en styrke i truppen, siger Thomas Nørgaard, der har givet midtbanespilleren et vigtigere rolle i spillertruppen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Brøndby
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 3. runde

søndag 9. aug

ACH

vs

BIF

Mads Frøkjær er ikke som folk er flest.

Han er på ingen måder en spiller, der går i med tapetet.

Når han er i rummet, ved du besked. Så kan du høre ham.

Brøndby-profilen kan godt være en mand, der deler vandene, fordi han siger sin mening og aldrig holder sig tilbage.

Den særlige personlighed har Thomas Nørgaard luret. Og det ønsker han at udnytte til gavn for spillertruppen.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Frøkjær får mere ansvar: Mand for kække bemærkninger
Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Mads Frøkjær er i første omgang indlemmet i den syv mands store ledergruppe, hvor Luis Binks, Bartosz Slisz, Daniel Wass, Patrick Mortensen, Mats Köhlert og Jacob Ambæk er de øvrige medlemmer.

- Mads er måske lidt underspillet. Han er en type med mange holdning og kommentarer, han har en dejlig kant, forklarer Thomas Nørgaard og uddyber, hvorfor han har givet Mads Frøkjær en større rolle og involveret ham i ledergruppen.

- Mads er ikke typen på normen i den her fodboldverden. Han er en mand, der altid stiller mange spørgsmål og har mange kække bemærkninger. Det ser jeg gerne vi bruger som en styrke i truppen frem for, at vi lader os irritere over det.

- Det handler om at fodre fodboldintellektet. Og når Mads får den rolle, handler det også om, han skal give noget tilbage. Og det har han alle forudsætninger for, mener Thomas Nørgaard.

Mads Frøkjær befinder sig godt med den nye rolle, hvor han også skal tage et større ansvar overfor truppens yngre spillere.

- Jo længere tid du er i et omklædningsrum, desto mere komfortabel bliver du. Jeg har fået en lidt større stemme her efter sommerferien, efter der er kommet nye øjne (læs Thomas Nørgaard, red.) på spillertruppen.

258932
Foto: Mikkel Berg Pedersen/Ritzau Scanpix

- Thomas og jeg har haft en god dialog. Han har italesat, at den energi jeg har i omklædningsrummet, hvor der er sjov og ballade, skal jeg tage med ud på træningsbanen

- Jeg er sådan en type, der taler meget både på og uden for banen uanset hvad.

- Jeg siger altid tingene højt, både når det går godt og skidt. Nu er det fint, at én kan fortælle mig, hvis jeg er for kritisk eller usaglig, så jeg skal skrue lidt ned, siger Mads Frøkjær med et skævt smil.

Midtbanespilleren kom til Brøndby i januar og havde en svær start under Steve Cooper og nåede reelt aldrig at peake på et hold, der havde vanskeligt ved at finde melodien.

I foråret er Mads Frøkjær rykket længere tilbage på banen i en central midtbaneposition, hvor han også har frihed til at støde med frem.

Podcast Cover

Superliga-transfernes pokerspil

Ugens Suppe | Afsnit 4

Der er ingen vej tilbage til Sønderjyske for Magnus Jensen, efter han har forsøgt at presse et skifte til FC Midtjylland igennem. Vi diskuterer Superliga-transfernes pokerspil. 

Læs mere
-54:27

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 3. runde

søndag 9. aug

ACH

vs

BIF

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce