Han trak sig ud et kvarter før træningen officielt sluttede, men det var helt efter planen.
Nicolai Vallys var torsdag for første gang i denne uge tilbage på træningsbanen oven på den skade, han fik sidste lørdag på træningsbanen. En skade, der holdt ham ude af spillet i søndagens 1-1 opgør mod FC Nordsjælland.
Siden gik han rundt på strømpesokker med en ispose om venstre fod i det gode og flotte forårsvejr.
- Det var dejligt, Vallys var tilbage. Men der var lige et par ting, hvor jeg skulle være efter ham, siger Jesper Sørensen med et skævt smil og melder Brøndby-profilen helt klar til søndagens topkamp mod FC Midtjylland i Herning.
- Han er helt sikkert i truppen til søndag. Vi trak ham ud et kvarter før vi sluttede træningen. Nu er det planen han får et par gode dage på træningsbanen, inden vi spiller mod FC Midtjylland, forklarer Jesper Sørensen.

Artiklen fortsætter efter billedet

Foto: Liselotte Sabroe.
Brøndby-træneren kan glæde sig over, at han har alle spillere til rådighed, bortset fra Mathias Kvistgaarden og Frederik Alvez, der er ude med skader og ikke bliver mere klar i denne sæson.
Stemningen i Brøndby-truppen er god, den er ikke løssluppen og kåd, selv om en sejr søndag sender FC Midtjylland definitivt ud af guldkampen.
Brøndby kommer til Heden med enorm selvtillid og en stærk tro, fordi de har besejret FCM i alle tre indbyrdes opgør i denne sæson.
- Vi har en rigtig god tro på, vi kan vinde i Herning. De tre kampbilleder, hvor vi har vundet over dem, har været vidt forskellige i denne sæson.
- Men det er klart, at spillerne er trygge ved at stå overfor en modstander, som de har så gode erfaringer mod. Omvendt ved alle også, at det bestemt ikke bliver en nem opgave, vi skal løse, forklarer Jesper Sørensen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Brøndby IF
3F Superliga



































