

I La Liga tørnede Getafe og Cadiz sammen mandag aften.
To mandskaber der ikke havde smagt sejrens sødme i de sidste mange kampe. Getafe skulle tilbage til 24. september for at finde seneste sejr, mens Cadiz' seneste vundne kamp var den 16. september.
Det var derfor vigtige point, der var på spil.
Og det blev måske for overgearet i første halvleg for især Getafes Djene, der fik kort inden pause fik sit andet gule kort.
Derfor skulle hjemmeholdet se frem til 45 minutter med en mand i undertal.
Artiklen fortsætter efter billedet

Det var dog ikke fordi, at Cadiz udnyttede at være en mand mere.
Getafe var bedst i anden halvleg målt på chancer, og derfor var det heller ikke ufortjent, at de kom foran.
Efter 76 minutter kom Mason Greenwood først på et hjørnespark og headede den til bagerste område, hvor Borya Mayoral, der pandede bolden i nettet.
Det blev også det eneste mål i kampen, hvilket betød, at Getafe fik den tredje sejr i sæsonen og kom op på 11. pladsen. Cadiz ligger nummer 16.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Getafe
Cadiz
La Liga


























