Gylfi Sigurdsson kan nu begynde jagten på en ny klub, efter han for nogle uger siden blev frikendt i sagen om et seksuelt overgreb.
Sigurdsson var senest hos Everton, hvor han forlod klubben i sommer ved kontraktudløb, men der er fortsat intet nyt fra hovedpersonen selv om, hvad der nu skal ske.
Nu har FH Hafnarfjordur så meldt sig på banen med en hjælpende hånd.
- Vi har ikke talt med ham eller noget i den retning, men han er selvfølgelig altid velkommen til at træne med os. Det siger sig selv, at det er en af de bedste spillere, som vi islændinge nogensinde har haft.
- Hvis han ønsker at prøve fodbold igen, er han helt sikkert velkommen til at komme til træning hos os, og det tror jeg, at han er ret godt klar over, siger David Thor Vidarsson til fotbolti.net.
33-årige Gylfi Sigurdsson har tidligere spillet for Breidablik i Island, inden han i 2005 skiftede til Readings ungdomsafdeling.


FH Hafnarfjordur
Besta Deildin






















