Stemningen mellem pressen i Sydkorea og landsholdet er ikke god lige nu.
Sydkorea har nemlig valgt at boykotte pressen for en stund.
Det sker som følge af en samtale mellem to journalister under en træning inden VM har set dagens lys. Samtalen blev opfanget af en tv-station, hvorfra offentligheden kunne høre, at journalisterne hånede Heung-min Son.
De skulle have kommet med nedsættende bemærkninger om stjernes fritagelse fra militærtjeneste, som han fik grundet sejren i Asian Games. Han skulle blot gennemføre tre ugers øvelser i stedet for 21 måneders tjeneste.
Heung-min Son ville som følge af kommentarerne ikke stille op til interviews efter Sydkoreas sejr mod Tjekkiet, og nu følger hele landsholdet op med et boykot af pressen.
Fodboldforbundet har også udsendt en meddelelse.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det Koreanske Fodboldforbund beklager de upassende bemærkninger, som visse medierepræsentanter kom med under landsholdets træning i baselejren i Guadalajara.
- Med bevidstheden om at repræsentere Sydkorea på verdens største fodboldscene gør Taegeuk Warriors alt, hvad de kan, for at leve op til den støtte og de forventninger, befolkningen har til dem.
- Den seneste lækage af upassende samtaler mellem enkelte mediefolk på træningsanlægget har imidlertid skabt stor chok og skuffelse blandt spillerne og staben.
- Det Koreanske Fodboldforbund vil fortsat prioritere beskyttelsen af landsholdet og arbejde for at skabe et sundt og respektfuldt mediemiljø.
Sydkorea skal dog fortsat overholde deres medieforpligtelser over for FIFA.

VM Morgenbriefing: Mbappé, Haaland og Messi stjal showet
Hattrick | Afsnit 107Mens du sov, tog VM's største profiler styringen.
Læs mere
FIFA VM
Sydkorea


































