Eliteserien -Hareide tilknytter Langagergaard i Rosenborg
2021-03-04 16:19:29
Foto: Foto: FCK

Hareide tilknytter Langagergaard i Rosenborg

Åge Hareides Rosenborg har ansat Martin Langagergaard som mentaltræner. Han er også tilknyttet AaB.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

I november stoppede FC København sit samarbejde med mentaltræneren Martin Langagergaard, men det lader ikke til, at han ikke har noget at rive i.

I januar ansatte AaB nemlig Langagergaard som konsulent, og nu oplyser Åge Hareides Rosenborg, at Langagergaard kommer til klubben på en toårig aftale.

Det skriver klubben på sin hjemmeside.

Langagergaard har været i Rosenborg tidligere i sin karriere, da han var tilknyttet den norske klub fra 2008 til 2011.

Rosenborg er i øjeblikket i gang med at forberede sig til en ny sæson i Eliteserien. Sidste år endte holdet på fjerdepladsen i ligaen, hvorfor man til sommer spiller med i Europa League-kvalifikationen.

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce