2025-04-21 19:59:54

Haren lavede hattrick da Kongsvinger uddelte påskeæg

Lucas Haren viste målnæsen frem, da han scorede hattrick i mandagens 6-0-sejr til Kongsvinger i OBOS-ligaen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. Division - 3. runde

FT

KIL

6 - 0

MOS

Lucas Haren fik en flot debutsæson i Kongsvinger, hvor han med hele 11 mål og ti oplæg opnåede en plads på årets hold i OBOS-ligaen.

2. påskedag var han endnu engang på spring for sin norske klub.

Den 27-årige dansker scorede således et flot hattrick, da Kongsvinger snuppede en overbevisende 6-0-sejr over Moss.

Efter opgøret satte Haren selv en smule ord på den flotte påske-præstation.

- Det var dejligt. Jeg synes, at det har ventet på sig, så det er bare skønt at være i gang. Det var fandeme en god indsats af gutterne.

- Vi skaber så mange chancer, og jeg er så stolt. Det er fandeme i orden. Det er klasse, siger danskeren til klubbens egen hjemmeside.

Lucas Haren har i løbet af sin karriere været forbi klubber som FC Nordsjælland, HIK, Randers, FC Helsingør og Fremad Amager.

Ifølge Transfermarkt har han kontrakt med Kongsvinger frem til udgangen af 2025. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. Division - 3. runde

FT

KIL

6 - 0

MOS

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce