Cristiano Ronaldo stod til at misse Portugals to første gruppekampe ved VM-slutrunden til sommer.
Sådan bliver det ikke.
To af de tre dages karantæne, som Al Nassr-stjernen blev tildelt for et rødt kort mod Irland, er nemlig gjort betinget, og det har fået snakken om Ronaldos forhold til Donald Trump og FIFA-boss Gianni Infantino til at gå.
Onsdagens udgave af Bolds nyhedspodcast ‘Hattrick’ kommer omkring den opsigtsvækkende beslutning, som lugter af korruption ifølge Bold-journalist Mads Glenn Wehlast.
I tirsdagens Hattrick ringer vært Jens Schaldemose også til Rom, hvor Bold-journalist Martin Schmidt befinder sig for at dække FC Midtjyllands møde med AS Roma.
Artiklen fortsætter efter billedet

Sidst, men ikke mindst, er journalist Valdemar Ahlquist en tur i studiet for at snakke om den store skalp, som det var, da Kasper Hjulmands Bayer Leverkusen slog Manchester City tirsdag aften i Champions League.
Udsendelsen kan høres, hvor du normalt lytter til podcast.
Du finder også et link til afsnittet nedenfor.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
Portugal
VM kval. UEFA

































