2021-01-02 11:59:48

HB Køge-talent får ny kontrakt - skal udlejes

1. divisionsklubben HB Køge har forlænget sin aftale med den 19-årige kantspiller Frederik Munck, og nu er planen, at Munck forhåbentligt skal udlejes.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

I efteråret sikrede HB Køge sig en kort aftale med den 19-årige kantspiller Frederik Munck, og han har vist så lovende takter, at parterne nu har forlænget samarbejdet med et år.

Det oplyser HB Køge på sin hjemmeside, hvor det dog fremgår, at han det kommende halve år forhåbentligt skal udlejes.

- Frederik kom til i starten af sæsonen og viste sig godt frem som en hurtig og teknisk stærk offensivspiller. Vi tror på Frederik som en del af fremtiden og er glade for at være blevet enige med om en forlængelse af aftalen, siger han og tilføjer om planerne for Frederik Munck:

- Vi har dog samtidig aftalt at undersøge muligheden for en udlejning i det kommende halvår med henblik på at øge mulighederne for mere spilletid her og nu.

Artiklen fortsætter efter billedet

1. Division -HB Køge-talent får ny kontrakt - skal udlejes
Foto: HB Køge

Munck kom til HB Køge efter et par år i FC Nordsjællands ungdomsafdeling. Han har spillet tre kampe i sæsonen indtil nu.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce