2025-11-18 19:09:14

HB Køge forlænger med Mads Schütt Rasmussen

HB Køge har forlænget aftalen med midtbanespiller Mads Schütt Rasmussen, så de to parter har papir på hinanden frem til 2028.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 17. runde

FT

AAF

2 - 2

HBK

Det er blevet til mange minutter på HB Køges førstehold i denne sæson for Mads Schütt Rasmussen.

Det ser ud til, at han godt kan forberede sig på flere. 

Betinia Liga-klubben oplyser således på sin hjemmeside, at den 19-årige midtbanespiller har forlænget sin aftale.

De to parter har nu papir på hinanden frem til 2028, og det glæder midtbanespilleren:

- Jeg har spillet her altid, og jeg elsker at være her. At spille foran tilskuerne på stadion og at repræsentere byen og området, det betyder noget for mig.

- Det er et godt sted at være som ung spiller, det kan alle se. Vi har det sjovt både på banen og udenfor banen, og jeg får både tillid og spilletid, og jeg kan stadig udvikle mig her, så det er helt oplagt for mig at blive, siger Mads Schütt Rasmussen til kubens hjemmeside.

Der er også glæde at spore på ledelsesgangene: 

- Mads har meget kendetegnende for hans person arbejdet sig stille og roligt ind og er blevet en fuldt integreret del af vores hold. I løbet af 2025 har han været på banen i 26 af vores 30 kampe indtil nu. 

- Han er alsidig og pålidelig, en drøm for vores trænerstab, fordi han kan så mange ting og altid er tilgængelig. Så de og vi andre i klubben er glade for, at vi nu har ham sikret i de kommende år også, siger sportsdirektør Auri Skarbalius.

Mads Schütt Rasmussen står noteret for 27 førsteholdskampe for HB Køge.

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 17. runde

FT

AAF

2 - 2

HBK

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce