FC Helsingør har måttet lade flere af klubbens profiler forlade holdet denne sommer i form af blandt andre holdets topscorer fra i fjor Tonni Adamsen.
Fredag har klubben så hentet en erstatning ind til angrebspositionen i form af Sterling Yateke, der kommer til fra Young Violets Austria Wien i den næstbedste østrigske række og får en toårig aftale med klubben til 2024.
Den 22-årige angriber har også tidligere tørnet ud for Austria Wien i den østrigske Bundesliga, hvor det blev til seks kampe for klubben.
- Yateke Sterling har vist sig flot frem hos os i den seneste periode. Sterling er en spiller med et stort potentiale, som jeg er sikker på bliver forløst snarest, siger cheftræner, Morten Eskesen og uddyber.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Hans tilgang gør truppen endnu stærkere og øger konkurrencen på de offensive pladser. Vi glæder os over, at han har valgt FC Helsingør og ser frem til en masse mål og assist fra hans side.
Centralafrikanske Yateke kan få debut for klubben lørdag, når Helsingør tager imod Hvidovre IF på hjemmebane.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Austria Wien II
FC Helsingør
Betinia Liga
Erste Liga





































