Æresdivisionen -Henderson vil se fremad: Nu starter et nyt kapitel
2024-01-19 07:06:33
Foto: Ajax

Henderson vil se fremad: Nu starter et nyt kapitel

Jordan Henderson kan ikke få armene ned efter sit skifte til Ajax. Nu handler det om at se fremad, lyder det. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Æresdiv. - 18. runde

FT

AJA

4 - 1

RKC

Væk med Saudi-Arabien. Goddag til Holland. 

Den udskældte engelske midtbanespiller Jordan Henderson har fået revet sin kontrakt over i den saudiarabiske fodboldklub Al-Ettifaq og er skiftet til Ajax.

Et skifte, der blev bekræftet af den hollandske storklub torsdag.

Dermed siger den tidligere Liverpool-spiller farvel til livet i Saudi-Arabien, og det bliver formentlig ikke til et på gensyn lige foreløbig.

I hvert fald ikke hvis man lytter til midtbanespillerens første interview i den hollandske storklub. 

- Det har været et hårdt halvt år både indenfor og udenfor banen.

- Forhåbentlig kan vi nu hjælpe hinanden med at se fremad og få succes.

- Nu starter et nyt kapitel og en ny rejse i mit liv og karriere, fortæller Ajax's nye spiller til klubbens hjemmeside.

Han gør det samtidig klart, at han ikke var i tvivl om skiftet, da Ajax først kom på banen. 

- Ajax som fodboldklub taler for sig selv. Den har haft mange verdensklassespillere, og jeg var overvældet, da jeg fandt ud af, at chancen var der.

- Det var noget, jeg virkelig gerne ville. Jeg er meget ydmyg, og jeg prøver bare at tage det hele ind. 

Henderson nåede 19 kampe i Al-Ettifaq-trøjen, og han har fået trøjenummer seks i Ajax. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Æresdiv. - 18. runde

FT

AJA

4 - 1

RKC

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce