Mathew Leckie har ikke fået meget spilletid for Hertha Berlin i denne sæson, og han vil videre til sommer.
Det fastslår den 29-årige offensivspiller, der blot har spillet fem Bundesliga-kampe i denne sæson.
- Jeg føler, at det har været et hårdt år. Jeg overvejede allerede i starten af sæsonen at forlade klubben, men min hustru var gravid. Af familiære årsager besluttede jeg at blive her i en sæson mere, siger Leckie ifølge Bulinews.
- Det er frustrerende, at muligheden stort set ikke er kommet for mig, og jeg har brug for at skifte. Jeg vil selvfølgelig forsøge at komme videre til sommer. Det er bare om at finde ud af, hvad den bedste løsning er.
Leckie har kontrakt med Hertha Berlin til 2021.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


Hertha Berlin
Bundesliga






























