Bundesliga -Hertha-forsvarer fastslår: Det var ikke et kys
2020-05-17 18:22:02
Foto: Getty Images

Hertha-forsvarer fastslår: Det var ikke et kys

Hertha-forsvarer Dedryck Boyata forklarer, at han ikke kyssede Marko Grujic, men forklarede ham taktikken ved et hjørnespark.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 26. runde

FT

HOF

0 - 3

HBE

58'
01
Kevin Akpoguma
Selvmål
60'
02
Vedad Ibisevic
Mål
74'
03
Matheus Cunha
Mål

Et billede af Dedryck Boyata og Marko Grujic har stjålet fokus efter Hertha Berlins 3-0-sejr over Hoffenheim lørdag eftermiddag, hvor det ligner, at Boyata kysser Grujic.

Flere har kommenteret, at Hertha-spillerne ikke holdt afstand ved deres jubelscener, men Boyata slår nu fast, at det altså ikke var et kys.

Belgieren forsøgte at forklare Grujic et par ting ved et hjørnespark, forklarer han.

- Jeg var i gang med at forklare en standardsituation, et hjørnespark til Marko Grujic. Det var ikke et kys eller en jubelscene, eller hvad der end er blevet sagt, skriver Boyata på Instagram.

Det tyske ligaforbund, DFL, har ikke sanktioneret Hertha-spillerne, og så er den sag vist også lukket.

Foto: Getty Images

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 26. runde

FT

HOF

0 - 3

HBE

58'
01
Kevin Akpoguma
Selvmål
60'
02
Vedad Ibisevic
Mål
74'
03
Matheus Cunha
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce