2025-09-10 14:10:12

Hillerød Fodbold Elite A/S præsenterer underskud

Hillerød Fodbold Elite A/S kom ud af seneste år med et underskud på 2,3 millioner kroner.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 9. runde

FT

HIL

3 - 0

EFB

Onsdag er Hillerød Fodbold Elite A/S' regnskab for perioden 1. maj 2024 til 30. april 2025 blevet offentliggjort i CVR-registret, og der er røde tal på bundlinjen.

Selskabet kommer ud af året med et underskud på 2,3 millioner kroner – et større underskud end sidste års minus på 1,8 millioner kroner.

Selskabet har i regnskabsåret foretaget en kapitalforhøjelse på 3,1 millioner kroner, og derfor er egenkapitalen steget fra 1,0 til 1,8 millioner kroner.

- Ledelsen anser årets resultat som forventet, lyder det i årsrapporten.

Hillerød Fodbold Elite A/S forventer, at næste regnskabsår ender med et underskud anslået til 1,7 millioner kroner før skat.

- Baseret på det nuværende kapitalberedskab, tilsagn om støtte fra ejerkredsen og planlagte kapitalforhøjelser vurderes kapitalberedskabet tilstrækkeligt til at gennemføre de planlagte aktiviteter frem til 30. april 2026, står der videre i årsregnskabet.

Hillerød sluttede i sidste sæson som nummer syv – øverst i nedrykningsspille i Betinia Ligaen. Aktuelt ligger klubben nummer fire efter otte runder.

Tidligere på måneden solgte klubben Monday Etim til rumænske Universitatea Craiova i en rekordhandel for Hillerød. Læs mere om det her.

Podcast Cover

Riemers nye kaniner

Hattrick | Afsnit 87

Brian Riemer har i dag udtaget Danmarks trup til de kommende venskabskampe mod DR Congo og Ukraine. Det er en trup med flere velkendte landsholdsprofiler - men også et par overraskelser. 

Læs mere
-17:47

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 9. runde

FT

HIL

3 - 0

EFB

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce