Onsdag eftermiddag spillede Hillerød Fodbold for tredje år i streg lige op med en 3F Superligaklub, da de tabte med 1-2 til OB.
De seneste to år har Brøndby og FC København også fået kamp til stregen fra 2. divisionsklubben, hvor særligt sidstnævnte var på hælene, da de skulle bruge straffesparkskonkurrence for at komme forbi nordsjællænderne,
Men trods de gode præstationer mod holdene fra den bedste række, så er det ikke lykkedes Hillerød at spille sig med i den sjove halvdel af 2. division, siden klubben rykkede op fra Danmarksserien i 2017.
En del af forklaringen til dette kan ligge i, at Hillerød ønsker at spille meget langs græsset, og det passer måske bedre mod Superligamodstand end i 2. division.
- Det kan man sige. Nu var jeg ikke med sidste år mod FCK, men mod Brøndby synes jeg egentlig, vi spillede rigtigt godt op med dem. Det gjorde vi også til tider mod OB.
- Problemet i 2. division kan være, at vi har bolden næsten for meget. Der er ikke meget plads at spille på, fordi holdene stiller sig langt ned. Det er der ingen tvivl om, men jeg synes nu stadig, det er lettere at spille mod 2. divisionshold end mod Superligaklubber, siger Hillerøds anfører Philip Lindgaard til bold.dk.
Kæmper mod kontraktklubber
De gode præstationer i Sydbank Pokalen skal dog også helst overføres til 2. divisionen, hvor holdet som sagt fortsat har til gode at spille sig med i oprykningsspillet.
Det kunne passende allerede blive i denne sæson, hvor Hillerød har fået en god start med en tredjeplads efter fire sejre, en uafgjort og et enkelt nederlag i de første seks kampe.
- Hvis du ser på stillingen nu, så er det jo kun to hold med nogle lidt andre setups og ambitioner, der ligger over os nu. Det er målet at komme i top seks, og hvis vi kan blive ved med at vinde de her smalle sejre, som vi har gjort på det seneste, så kan det da godt være, det kan blive til endnu mere.
- Vi er jo ikke en kontraktklub. Vi træner ikke så mange gange om ugen som andre. Ja, vi har gjort det godt mod nogle Superligahold, men det er også noget andet i 2. division. Man finder måske ti procent ekstra mod Superligaholdene.
Hillerøds midtbanegeneral blev for lidt over et år siden sat ud af spillet med en korsbåndsskade.
For tre måneder siden gjorde han comeback, men han mærker stadig lidt af efterveerne fra skaden, selvom det går fremad.
- Det går fint. Jeg har stadig lidt tunge stænger og kan mærke de der 11-12 måneder på sidelinjen har gjort, at jeg bliver lidt langsommere varm. Men jeg synes, det går fint, og jeg prøver stadig at bygge på, men jeg har lidt tungere stænger end inden jeg blev skadet, siger Philip Lindgaard til bold.dk.
Philip Lindgaard og co. møder lørdag klokken 13 HIK på udebane.



CampoBet 2. division
Hillerød






























